Települések
A Tisza folyó középső szakaszán, a bal parton a Tiszazug északi részén helyezkedik el.
A Dunakanyar nyugati részén, a folyam áttörési szakasza előtt kialakult 34000 lakosú város, hazánk idegenforgalmi tekintetben legkiemelkedőbb pontjai közé tartozik.
A Dunántúl északnyugati részén, a Fertő tó és a Soproni-hegység között, az Ikva-patak partján, közvetlenül a magyar-osztrák határon fekvő Sopron, idegenforgalmi szempontból hazánk egyik legjelentősebb üdülővárosa.
Miskolc területéhez tartozó klimatikus üdülőhely a Középső-Bükk keleti részén.
A megye keleti részén, az Alföld középső területén található.
A település az erdővel borított Keszthelyi-hegység, valamint a szőlővel telepített dombok által körülölelt völgyben fekszik.
A Balaton leglátogatottabb üdülő és főként kirándulóhelye a tóba mélyen benyúló Tihanyi-félsziget.
A Mosonból és Magyaróvárból 1939-ben egyesült város a Kisalföld nyugati részén, a Kis-Duna és a Lajta találkozásánál alakult ki.
Tapolca a Balaton-környék turisztikai tekintetben kiemelkedő jelentőségű részletének, a hajdani Balaton-öböl helyén kialakult, vulkanikus bazalthegytől környezett Tapolcai-medence szélén fekvő, egyre látogatottabb városa.
A falu központjában, kimagasló dombon helyezkedik el Európa-hírű műemléke, amely a hazai Árpád-kori építészet egyik legszebb alkotása.
Az idegenforgalmi szempontból egyik igen vonzó, sűrűn látogatott pontja a magyar-román határ közvetlen közelében, a Fehér Körös-partján fekvő város.
A Balaton-vidék legnagyobb települése, a Balaton fővárosaként is emlegetik.