[MTI] A régión belüli eszme- és tapasztalatcserét szolgáló háromnapos konferenciát Demszky Gábor főpolgármester nyitotta meg, aki a találkozó egyik fő céljaként az egymástól való tanulást, a már kidolgozott és bevált városfejlesztési technikák megosztását jelölte meg.
A főpolgármester követendő példaként hozta fel a Budapest építészeti örökségének megóvásáért tett lépéseket, melynek eredményeként több száz történelmi épületet eredeti állapotának megfelelően állítottak helyre.
Demszky Gábor az összegyűltek által képviselt 33 város közös céljaként jelölte meg a különböző európai uniós támogatások megszerzését, szerinte a cél elérése érdekében a régió településeinek össze kell fogniuk. Beszéde végén megjegyezte, hogy Budapest nemrégiben felkerült a világ tíz legvonzóbb úti céljainak listájára, olyan városokkal együtt, mint például Barcelona, New York vagy London.
A hetedik alkalommal megrendezett konferencia keretében Pavol Balzanka, Selmecbánya polgármestere és Ikvai-Szabó Imre, Budapest alpolgármestere együtt nyitotta meg a Világörökség Gyermekrajzok 2008 című kiállítást, melyre a régió valamennyi országából érkeztek pályázatok.
Pavol Balzanka úgy vélte, hogy a kiállítás nagyon jó példa az UNESCO-hoz tartozó városok sikeres együttműködésére, hidat képezve a különböző kultúrájú és méretű települések között.
Ikvai-Szabó Imre felhívta a figyelmet a fiatalok szerepének fontosságára értékeink megőrzésében. Emlékeztetett arra, hogy a világörökségi gondolat átadása a fiatalabb generációnak a konferencia egyik fő feladata.
"Ez a kiállítás arra kell, hogy emlékeztessen minket, hogy egymással barátságban, együttműködésben tudunk sikeresek lenni Kelet-Közép-Európában" - tette hozzá az alpolgármester.
Marek Kapusta, aki a szlovákiai Selmecbányán zajló örökségvédelmi projektek menedzselésével foglalkozik, az MTI-nek elmondta: a konferenciától azt várja, hogy az örökségvédelem terén több tapasztalattal rendelkező kollégáitól eltanulhatja az értékek megőrzésének különféle technikáit és a magántulajdonosok motiválásának módjait.