[MTI] A Hargita megyéhez tartozó, a Csomád-hegységben, 946 méteres tengerszint feletti magasságban található Szent Anna-tó és a közelében fekvő tőzegláp, a Mohos-tó Erdély fontos természeti kincse, természetvédelmi terület. Turisták és túrázók gyakori célpontja.
Mostanában túl sokan keresik fel a tavat, amely a bukaresti Új Magyar Szó napilap írása szerint ezzel veszélybe került. Augusztus 20-a rekord nappá vált a Szent Anna-tó életében. Közép-Európa egyetlen krátertavánál aznap több mint 1800 autó keresett parkolóhelyet a rezervátumban, pedig az autós belépő a természetvédelmi területre 10 lej (700 forint).
"Este, amikor kezd lemenni a nap…, akkor látszik meg igazán, hogy nem bírja a tó a belémosott napolajat, sampont, tusfürdőt, emberi kozmetikumokat" - panaszkodott Kubai Márton Dezső sepsiszentgyörgyi földrajztanár a lapnak.
Kerezsi László, a természetvédelmi terület gondozásával megbízott cég vezetője szerint az esténként látható, szennyezésnek is tekinthető vékony réteg a tó felszínén valójában barna alga. Ám a szakember is kitart amellett, hogy a tavat védeni kellene. Megyei környezetvédők szerint máris javulás az, hogy amióta Kerezsi vezeti a természetvédelmi terület gondozását, nem mosnak autót a parton, nem fürösztenek állatokat a tóban, a partját folyamatosan takarítják.
A vulkáni kráterben lévő, nagyjából kör alakú, 0,22 négyzetkilométer területű tó vízgyűjtő területe kicsi, csak az esővíz táplálja, amelynek nagyobb része a környező hegykoszorúból vízfolyásokon érkezik. A víz a földbe szivárog el és a valamikori vulkáni kúp külső részén időszaki forrásokból bukkan a felszínre. A tó vizének tisztasága a desztillált vízhez hasonló, nagyon kevés (0,002 g/l) ásványisó-tartalommal. Ennek következtében élővilága szegényes.
A tó mellett egyetlen vécé van, a közeli parkolóban három. A kevés illemhely további szennyezés forrása, a tó körüli erdőből egy-egy nagyobb esőzés a tóba mossa az emberi ürüléket.
Az emberi beavatkozástól függetlenül a Szent Anna-tó sorsa nem sok jót ígér. Lassan feltöltődik, a jelenleg legmélyebb pontján 7,2 méteres vízszint folyamatosan csökken. A tóra az a sors vár, hogy a Mohos-tóhoz hasonlóan láp legyen - vélik a természetvédelmi szakemberek.