[MTI] Az új jogszabály az 1996-ban hozott kormányrendeletet váltja fel. A bevezető meghatározások között szerepel az utazási csomag fogalma: a személyszállítás, a szállás és az egyéb turisztikai szolgáltatás (étkezés, idegenvezetés, kulturális program) közül legalább kettőnek előre megállapított együttese a csomag, feltéve, hogy a szolgáltatás díja egy összegben kerül meghatározásra, és maga a szolgáltatás hosszabb 24 óránál.
Az utazási szerződést - akár csak eddig - kizárólag írásban lehet megkötni. A szerződés kötelező tartalmi elemei közül kiemelendők az árak, amelyeket három formában is meg kell adnia az utazásszervezőnek, illetve -közvetítőnek. Első a szolgáltatás szervezési díjjal növelt ára, második a külön felszámítandó adó, és illeték (például üdülőhelyi díj, repülőtéri illeték), harmadik pedig a teljes díj.
Emellett a szerződésnek tartalmaznia kell az utas elállásakor fizetendő bánatpénzt is. Az utas jelenleg az utazás kezdete előtt 35 napon túl állhat el a szerződéstől bánatpénz nélkül. Az új rendelet tervezete csak annyit mond, hogy az utas az utazás kezdetéig bármikor elállhat a szerződéstől. A bánatpénz-mentes elállási időszakról nincs szó, eszerint az szabadon alakítható.
Előlegként a részvételi díj - az előbbi felsorolásból a legkisebb összeg - legfeljebb 40 százaléka kérhető el. Ez jelenleg is így van, akár csak a folytatás: amennyiben a külföldi közreműködővel kötött szerződés ennél szigorúbb kötelezettséget ró az utazásszervezőre, akkor nagyobb előleg is kérhető. A teljes díjat az utazásszervező legkorábban az indulás előtt 30 nappal igényelheti.
A szerződésbe foglalt díjat csak három ok miatt lehet emelni. Ezek a következők: a szállítási - üzemanyag - költségek emelkedtek, magasabbak lettek időközben a kapcsolódó adók és illetékek, illetve változott a forint árfolyama. Ez utóbb esetnél azonban szerződésbe kell foglalni azt az árfolyamot, amelynél emelhető az ár.