[MTI] "Világviszonylatban egyedülálló, hogy egy kétmilliós fővárosban olyan természeti értéket képviselő területek vannak, mint a 30 éves Budai Tájvédelmi Körzet és az 50 éves Budai Sas-hegy Természetvédelmi Terület" - idézi a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium közleménye Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi minisztert, aki pénteken felavatta az EU Interreg programjának támogatásával épült tanösvényt és a fogadóépületben berendezett kiállítást.
A lakóházak közül kiemelkedő kettős dolomitkúp, a Sas-hegy igazi természetes sziklakert, amely olyan ritka fajoknak ad otthont, mint a pannon gyík, a haragos sikló és a jégkorszaki maradványként számon tartott csikófark törpecserje. A szinte a város közepén fekvő 30 hektáros természetvédelmi területre évente több mint 30 ezren látogatnak el.
A Duna-menti ökoturisztikai fogadóhelyek fejlesztése című Interreg program támogatásával 2,5 kilométer hosszú tanösvény épült a hegyen. A hét állomáson a látogatók egyebek mellett megtudhatják, hogy mi az a dolomitjelenség, és hogy milyen jellegzetes geológiai formákat hoz létre a hévíztevékenység. A Menedék a betontengerben című akadálymentesített kiállítás a Fekete-erdőtől a Fekete- tengerig bemutatja az összes Duna menti védett területet, illetve a Sas-hegy történetét és kincseit.
A sas-hegyi bemutatóhely megújítása része azoknak a terveknek, amelyeket 2013-ig kíván megvalósítani a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM). Ebben az időszakban uniós forrásból 46 milliárd forint áll rendelkezésre természetvédelmi és ökoturisztikai fejlesztésekre. 2002 óta már 33 beruházás megvalósult. Egyebek között megépült a kápolnapusztai Bivalyrezervátum, a mexikópusztai Oktatóközpont és a poroszlói vízisétány - áll a KVM pénteki közleményében.