Vendéglátóhely.hu

Kulturális-turisztikai központ a tiszadobi Andrássy kastélyban

Hírszerkesztő , 2008. március 30. 14:27

A műemléki jelleg megőrzésével kulturális-turisztikai központot alakít ki a tiszadobi Andrássy kastélyban a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat - közölte Seszták Oszkár, közgyűlési alelnök.

[MTI] Az eddig gyermekvárosként működött, idősebb Andrássy Gyula egykori osztrák-magyar külügyminiszter által a francia kastélyok mintájára készíttetett soktornyú épület átalakítására várhatóan 1,5 milliárd forintot költ majd a térségi helyhatóság - mondta az önkormányzati vezető.

Hozzátette: a terveket még az idén véglegesítik, s a beruházás forrásait az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében, pályázat alapján teremtik elő, számítva az Európai Unió jelentős mértékű támogatására.

Az alelnök a fejlesztési elképzelésekről elmondta, hogy a műemlék épületet teljesen felújítják a parkjával együtt, amelyben több, mint száz éves buxusbokor-labirintus is található.
A valamikori kastély helyiségei új funkciót kapnak, kialakítanak egy Andrássy emlékszobát, illetve kiállító-, rendezvény- és konferenciatermeket hoznak létre. Szállodai részleg is létesül, illetve étterem is nyílik.

Az épülethez közeli Holt-Tisza-ágban a strandolás és a horgászás feltételeit teremtik meg.
Seszták Oszkár kiemelte: szeretnék, ha az átalakítás után a tiszadobi kulturális-turisztikai centrum a magyar-szlovák-román Andrássy Kulturális Út központja lenne, s ellátná az irányító-szervező szerepet a három ország közötti idegenforgalom jelentős fejlesztésében.

Magyar részről Tiszadob és Monok, Szlovákiából Betlér, Krasznahorka és Tőketerebes, míg Romániából Csíkszentkirály venne részt az Andrássy kastélyok turisztikai célú hasznosításában.
A tiszadobi kulturális-turisztikai központ mellett Monokon az ottani barokk kastélyban egy, a történelmi örökséget bemutató, iskolabarát múzeumot terveznek létrehozni.

A betléri Andrássy vadászkastélyban az eredeti berendezés mellett egy 30 ezer kötetes könyvtár áll a kultúra iránt érdeklődők rendelkezésére, s az ottani épület az UNESCO Európa Nostra-díjával is büszkélkedhet.

Krasznahorkán az Andrássy család múzeuma látható, a közelben az Andrássy mauzóleummal együtt, míg a tőketerebesi klasszicista stílusban épített kastélyban honismereti gyűjteményt, a szabad téren pedig az Andrássyak által beszerzett mezőgazdasági gőzgépeket nézhetik meg az érdeklődők.
Csíkszentkirályon, ahonnan az Andrássy család 1575-ben költözött a királyi Magyarországra, a családi kúriát szeretnék szintén helyreállítani, emlékhely kialakításával a magyar-szlovák-román projekt keretében.

Legfrissebb híreinkRSS

További hírek »