[MTI] A szóban forgó országok Norvégia kivételével az Európai Unió tagjai (Franciaország, Szlovénia, Németország, Ausztria, Ciprus, Dánia, Spanyolország, Észtország, Görögország, Olaszország, Litvánia, Luxemburg, Szlovákia, Svédország, Csehország, Magyarország).
A szerbiai választások előtt csupán néhány nappal bejelentett döntésnek vélhetően az a célja, hogy az EU tovább segítse az uniópártinak minősített politikai erőket.
Az EU - nem is titkoltan ugyanezzel a céllal - a múlt hét elején sebtében aláírta Belgráddal a stabilizációs és társulási megállapodást. Utóbbi azonban - többnyire ugyanazon államok nyomására, amelyek most nem csatlakoztak a vízumingyenességhez - csak azután léphet hatályba, hogy Belgrád teljes mértékben együttműködik a délszláv háború bűncselekmények ügyében eljáró hágai nemzetközi törvényszékkel.
A közlemény szerint az ingyenes vízum Szerbia összlakosságának a 80 százalékát, a 25 év alattiak korosztályának pedig csaknem az egészét érinti - a kiadhatósághoz közelebbről meg nem határozott adminisztratív feltételeknek kell eleget tenni.
Belgrád már korábban hangoztatta, hogy olyan lépések segíthetik igazán az unió céljait, amelyek hasznát a lakosság közvetlenül érzi.
Az európai átlaghoz képest csekély keresetű szerbiai lakosság számára sokat jelenthet a vízumköltség megtakarítása - mutatnak rá uniós források.
Magyarország hosszú ideje dolgozik az EU-ban azért, hogy a balkáni ország lakossága minél könnyebben és olcsóbban juthasson vízumhoz - a magyar diplomáciának jelentős érdeme volt a már működő vízumkönnyítési megállapodás tavalyi megkötésében.
Az EU már többször értésre adta, hogy a végső cél a teljes vízummentesség, meg is kezdődtek erről a kétoldalú tárgyalások, de Szerbiának még számos feltételt - elsősorban technikai jellegűeket - teljesítenie kell ahhoz, hogy a mentesség megvalósuljon.