[MTI] Az önkormányzat turisztikai cége igazgatójával együtt beszélt arról, hogy az idén várhatóan a 2003-2005-ös sikerszériához hasonló eredményes idegenforgalmi évet zárhat a főváros.
A tájékoztatóra eredetileg hivatalos volt Budapest rendőrfőkapitánya is, aki a péntek délelőtti utcai atrocitások miatt lemondta részvételét. A szabaddemokrata politikus ezzel összefüggésben idézte Demszky Gábor főpolgármestert, aki szerint a tavaly októberi utcai zavargások 727 millió forintba kerültek a főváros turizmusának.
Ikvai-Szabó Imre az utcai atrocitások turizmust romboló hatásaként megjegyezte, "balladai helyzetben vagyunk, amit a turizmus, a turisztikai szakma felépít estére, azt néhány ember lebontja reggelre". Az, ami "ma a város hídjain és utcáin történik, milliós, tízmilliós károkkal", a turizmus számára adott esetben milliárdos veszteségekkel jár - tette hozzá.
A főpolgármester-helyettes utalva arra, hogy a főváros évente 1,8 milliárd forintot költ a turizmusra, elmondta, hogy közvetve az idegenforgalmat, Budapest vonzerejét növelik számos beruházással is. Példaként említette, hogy 2010-re magántőke PPP-jellegű bevonásával, 8 milliárd forintból elkészül a közraktárak területén Budapest "Covent Garden"-je. A belváros műemléki és közterületi megújítását célzó Budapest Szíve program 13 milliárd forintos fejlesztéséhez EU-forrásokat remélnek.
A Városliget, a műjégpálya, az állatkert fejlesztése, a Felvonulási tér alá szánt mélygarázs mellett kiemelt figyelmet kívánnak fordítani a műemlékfürdők korszerűsítésére. A főpolgármester-helyettes közölte, hogy a főváros fürdő részvénytársaságának júniusban kinevezett új vezérigazgatója decemberre elkészíti a cég hosszú távú fejlesztési koncepcióját. Az MTI kérdésére megjegyezte, hogy ez nem tartalmazza majd a gyógyfürdő privatizálását. A csillaghegyi fürdő téliesítését, vagy a beléptető rendszer korszerűsítését azonban igen. Ez utóbbi egyébként 600-700 millió forintos plusz bevételt jelenthet az idei évet várhatóan egymilliárd forintos veszteséggel záró cégnek.
Fekete László, a Budapesti Turisztikai Szolgáltató Kht. igazgatója elismerőleg szólt a BRFK idegenforgalmat segítő tevékenységéről. A rendőrség írásos anyagát idézve elmondta, hogy a Budapesttel azonos népességű Bécsben tavaly kétszer annyi, 218 ezer bűncselekmény történt, mint nálunk, a nyomozati eredmény pedig több mint 20 százalékkal volt jobb Budapesten mint Bécsben.
Az igazgató kitért arra, hogy a szállásdíj bevételek az elmúlt három évben 35 százalékkal nőttek, s tavaly meghaladták a 72 milliárd forintot. Idén ennél is több bevételre számítanak.