[MTI] Horvátország vidéki területeinek látványos fejlődéséhez a tájjellegű és hagyományos termékek előállítása, a természeti és kulturális örökség védelme, a hagyományos viseletek és népszokások őrzése és ápolása kínálta az alapokat, amelynek révén ma 357 helyen működik falusi vendéglátás - derül ki a Horvát Idegenforgalmi Közösség budapesti képviseletének tájékoztatásából.
A falusi turizmusban az Isztriai-félsziget tölt be vezető szerepet az itt működő gazdaságok révén, amelyek saját termékeiket vagy gazdasági szolgáltatásokat kínálnak. A gazdálkodók számára az idegenforgalmi tevékenység plusz bevételi forrást jelent.
A horvát vidéki turizmus iránt megmutatkozó növekvő igényt jelzi, hogy évente átlagosan 111 napon át foglaltak a falusi szálláshelyek, ahol a vendégek kilenc napot töltenek el. Isztria földrajzi, közlekedési és kulturális előnyeiből, valamint a helyi közösségek és egyes bankok kezdeményező készségből fakadóan a tapasztalatok a többi horvát régió falusi turizmusának fejlesztéséhez is iránytűként szolgálnak.
A vidék idegenforgalmának fejlesztésével foglalkozó egyesületek, szervezetek és intézmények a fejlett agro- és falusi turizmussal rendelkező európai országok mintájára nemrégiben dolgozták ki a horvát falusi gazdaságokban nyújtott vendéglátó szolgáltatások szabályzatának tervét.
A szabályzattal egyszerű és könnyen megvalósítható szabványokat kívánnak meghonosítani, a horvát Idegenforgalmi Minisztérium pedig tematikus utak és eredeti horvát ajándéktárgyak megalkotásának ösztönözve is hozzájárul a fejlesztésekhez.