[MTI] Barták Péter elmondta: a lap éppen tíz éve keresi minden főszezonban a legkedveltebb észak-balatoni települést; idén mindegyik tóparti településen 50 hazai és 20 külföldi vendéget kérdeztek meg heteken át az újság munkatársai az adott község vagy város szolgáltatásairól, tíz szempont alapján.
Ezek közt szerepelt például a környezet, a strandok tisztasága, a közlekedési, parkolási lehetőségek, a tájékozódás és kommunikáció, a vendégszeretet, az ételek minősége és kiszolgálása, a szálláshelyek nívója, a sport-, kulturális és szórakoztató programok és a közbiztonság.
A megkérdezett üdülővendégek - magyar, angol és német nyelvű kérdőívek kitöltésével - kategóriánként maximálisan öt pontot adhattak (településenként tehát a megkérdezett 70 nyaralóvendég maximum 3500 pontra értékelhetett egy-egy nyaralóhelyet), ezenkívül sok száz olvasói szavazatot is fogadott még a szerkesztőség. A kérdőívek alapján összesen hétszázan nyilatkoztak, ami már komoly közvéleményt jelenthet - vélekedett a főszerkesztő.
A 700 adatlap alapján szerinte reális kép alakulhatott ki. Alsóörs a korábbi években szerzett több harmadik és második helyezése után idén a csúcsra ért, s különösen nagyot lépett előre Badacsonytomaj (Badacsony), hiszen a tavalyi nyolcadik helye után most ezüstérmes lett, Csopak pedig a múlt évi hatodik helyét cserélte bronzéremre ebben a főszezonban - mondta Barták.
A tavalyi első helyezett Balatonakali ezúttal az utolsó előtti helyre csúszott vissza, viszont az olvasói szavazatok Balatonfüredet tartották a legjobbnak, noha a versenyben "csak" a hatodik helyen végzett.
A külföldi turisták szavazatai alapján Szigliget "jött ki" legkedveltebbnek, s szerintük Badacsony a második, a harmadik pedig Balatonfüred, míg a hazai turisták Alsóörsöt "állították" a dobogó legfelső fokára, s a 10 minősítő kategória közül hatban is az első helyen végzett Alsóörs.
A hazai és külföldi vendégek leginkább a környezet és a strandok tisztaságával, a vendégszeretettel, a közbiztonsággal, továbbá az éttermek, szálláshelyek minőségével voltak elégedettek, évek óta negatív viszont a megítélése a tájékozódási és kommunikációs lehetőségeknek, a parkolásnak, s még mindig nem elégedettek a turisták a Balaton-parton a sport-, kulturális és szórakoztató programokkal sem.
A díjkiosztón Pál Béla, a Közép-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács elnöke, a parlament turisztikai bizottságának tagja elmondta, hogy a régióban 2007-2013 között 148 milliárd forintra pályázhatnak a települések - köztük a balatoniak is -, ám az északi part falvainak és városainak még külön is biztosítanak 6,5 milliárdos pályázati támogatási összeget.
Lasztovicza Jenő, a Veszprém Megyei Közgyűlés elnöke, aki ugyancsak tagja a parlament turisztikai bizottságának, hangsúlyozta, hogy szembetűnő a fejlődés a Balaton-parton, s különösen a környezet, a települések szépítésében vehető észre igen kedvező változás.